Jakie rośliny nadają się na żywopłot?

źródło zdjęcia: Murator

Kilka miesięcy temu wspomniałam wam, że wreszcie do czegoś doszłam, mam swoje własne miejsce na ziemii, na którym mam nadzieję, że za kilka lat (niestety dopiero...) będę mogła w nim zamieszkać. Do wszystkiego dochodzimy naprawdę malutkimi kroczkami i powolii omijając temat ogrodzenia czas na zasadzenie żywopłotu, aby ograniczyć widoczność mojego małego raju :)

Zdecydowałam, że im szybciej, tym lepiej. Nie planuję kupić dużych "gotowych" roślin a mniejsze sadzonki i dać im i sobie czas na ich wyrośniecie - może to dla was dziwne, ale nigdy nie spodziewałam się, że będę takie rzeczy przeżywać.  Trzy miesiące temu kupiliśmy malutkie winogrono i tak już się rozrosło, że jak tylko przyjedżam i je widzę to wręcz pieje z zachwytu :)

Przyznam się nieśmiało, ze doświadczenie w ogrodnictwie u mnie jest na poziomie zero. Jedyne więc rośliny, a właściwie roślina którą znałam idealną na żywopłot była tuja ;) Postanowiłam jednak zaczerpnąć więcej wiedzy i chciałabym się nią z wami podzielić, bo wybór jest szeeeroki. :)

Roślin jest naprawdę wiele i nie jestem w stanie pokazać wam ich wszystkich, więc postanowiłam pokazać wam po 2 sztuki, które bardzo mi się podobają z każdej kategorii - liściastych i iglastych


Żywotnik wschodni/zachodni czyli nasza popularna t(h)uja.

Gatunek zimozielonego krzaczastego drzewa. Osiąga od 5 do 10 metrów wysokości. Gałązki ustawione pionowo w kształt wachlarza. Jest bardzo łatwa w uprawie, nie przeszkadza jej słońce, dobrze również czuje się w pół cieniu. Nie ma dużych wymagań co do gleby. Przez płytki system korzeniowy dobrze znosi przesadzanie nawet w późniejszym wieku. Doskonałe jako drzewo szpalerowe i na wyższe żywopłoty.

Kiedy sadzić tuje? 
Najczęściej tuje sprzedawane są w doniczkach. Takie rośliny można sadzić przez cały sezon – od wiosny do jesieni. Najlepiej od kwietnia do czerwca lub od połowy sierpnia do połowy września. Świerk biały odm. Conica (Picea glaucca 'Conica')

Jedna z najpopularniejszych odmian świerka białego -  karłowata, wolno rosnąca forma o regularnym, stożkowatym i gęstym pokroju. Rocznie przyrasta do 9 cm, po 10 latach uprawy ma około 1 m wysokości. Stare, 30 letnie okazy osiągają 3,5 m wysokości i 1,5 m średnicy.  Roślina łatwa w uprawie, polecana do sadzenia na glebach zasobnych w składniki pokarmowe, stale wilgotnych, przepuszczalnych, lekko kwaśnych, na stanowiskach słonecznych. Odmiana odporna na mróz. Daje dwa przyrosty, wiosenny w maju i letni w czerwcu lub na przełomie lipca. Młode przyrosty soczyście zielone. 

Kiedy sadzić biały świerk?
Najlepiej od marca do maja lub od sierpnia do października.


Trzmielina Fortune'a

Ale urzekły mnie delikatne listki tego krzewu! Trzmielina to zimozielony krzew liściasty  o sztywnych rozkładających się na boki lub wyprostowanych pędach. 
Może tworzyć niską formę osiągającą około 40 cm wysokości przy 80-100 cm szerokości. Pędy starszych egzemplarzy rosnących przy podporach (pniach drzew, murkach, ścianach) mogą wspinać się przy pomocy korzonków przybyszowych nawet do wysokości 3 m.

Trzmielina Fortune'a 'Emerald 'n Gold' jest efektownym elementem kompozycji ogrodowych. Jej wielobarwne liście (zielone w części centralnej, z żółtym obrzeżem). W sezonie wegetacyjnym rozświetlają otoczenie. Ponieważ przed zimą przebarwiają się na purpurowo i różowo, stanowią nowy element kolorystyczny pośród zieleni iglaków i szarości bezlistnych pędów.


Forsycja pośrednia 

Co to za piękny kolor! Uprawiana jako krzew ozdobny z rodziny oliwkowatych.  Po raz pierwszy mieszańca tego wyhodowano ok. 1885 w ogrodzie botanicznym w Getyndze. 
Dość gęsty i dość szeroko rozrośnięty krzew do 3 m wysokości, o pędach wyprostowanych i częściowo zwisających. Górna część pędów ma rdzeń podzielony blaszkami na komory. 
Jasno lub ciemnożółte, lejkowate, 4–łatkowe, o długości do 5 cm. Wyrastają bardzo gęsto na krótkich szypułkach na wieloletnich pędach. Roślina kwitnie wczesną wiosną (marzec–kwiecień), jeszcze przed rozwojem liści.
Nie ma specjalnych wymagań co do gleby, rośnie dobrze niemal na każdej, ale na żyznej rozwija się szybciej i bujniej kwitnie. Wymaga stanowiska słonecznego.


Przypadły wam do gustu? A może macie swoich faworytów? A może już gotowe ogrody?

4 komentarze: Leave Your Comments

 1. Najbardziej ładnym i korzystnym żywopłotem będzie tuja�� Jest ładna taka zielona i uspokajająca dla mnie ����

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. i przede wszystkim najbardziej popularna. Na pewno jest wiele innych równie pięknych roślin :)

   Usuń
 2. Magda, a Ty już się zdecydowałaś na coś z podanych roślin czy wciąż myślisz, co będzie dla Ciebie idealne?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na przodzie na pewno będą tuje - czekam na przesyłkę i zapraszam do zerkania - szykuje dla was post na temat tuji i transportu przesyłkowego roślin, ale mam jeszcze wiele pomysłow, do 'ogrodzenia' jeszcze tył :)

   Usuń