Urlop macierzyński - co i jak?Uff. W zeszłym tygodniu uporałam się ze wszelkimi wnioskami i dokumentami, które potrzebowałam złożyć w związku z urodzeniem Piotrusia. I powiem wam, mimo, że to nie moje pierwsze dziecko i tak naprawdę nie minęło wcale tak dużo czasu - byłam w tym wszystkim zielona !
Musiałam od nowa czytać i dowiadywać się, co z czym się je, a czytałam nawet po kilka razy, bo niektóre sformułowania to była jakaś czarna magia! : )

No, ale poradziłam sobie i teraz chcę pomóc trochę wam. W internecie roi się od informacji, wniosków i naprawdę wiem, że czasem trudno jest się połapać, zatem lecę z poomocąą! 

Urlop Macierzyński - ile trwa?

W zależności od tego jaka jest liczba dzieci urodzonych przy jednym porodzie:

jednego dziecka - 20 tygodni urlopu macierzyńskiego,
dwojga dzieci - 31 tygodni urlopu macierzyńskiego,
trojga dzieci - 33 tygodnie urlopu macierzyńskiego,
czworga dzieci - 35 tygodni urlopu macierzyńskiego,
pięciorga i więcej - 37 tygodni urlopu macierzyńskiego.

Wniosek o urlop macierzyński powinniśmy dostać od pracodawcy, jeśli jednak z jakiegoś powodu nie mamy możliwości odebrania go, można samodzielnie wydrukować go z internetu. Aby ułatwić wam sprawę, poniżej wklejam podgląd takiego wniosku, oraz link umożliwiający pobranie i wydrukowanie go :)

+ Dołączamy do wniosku zaświadczenie o porodzie ze szpitala oraz akt urodzenia dziecka.


Po wykorzystanym urlopie macierzyńskim mamy prawo do skorzystania z urlopu rodzicielskiego.

Urlop wychowawczy trwa 32 tygodnie, w mojej sytuacji najwygodniej było złożyć obydwa dokumenty razem i tak też zrobiłam, dzięki temu przez cały ten okres będę dostawała 80 % wynagrodzenia.
Dlaczego?
W sytuacji, gdy pracownica w ciągu 21 dni po porodzie prześle wnioski o wykorzystanie całego przysługującego jej urlopu (podstawowy macierzyński i rodzicielski – w sumie 52 tygodnie), to zasiłek macierzyński otrzyma w wysokości 80% podstawy wymiaru za cały ten okres (rok czasu). W przeciwnym razie za urlop macierzyński i 6 tygodni urlopu rodzicielskiego zasiłek będzie wypłacony w wysokości 100% (pół roku).

Wniosek o urlop rodzicielski możecie również wziąć od pracodawcy, lub wydrukować samodzielnie w domu.Uwaga! :) 
Jeśli masz problem z obliczeniem, od kiedy do kiedy ma trwać Twój urlop macierzyński/rodzicielski - wpisz w komentarzu datę porodu oraz liczbę urodzonych dzieci podczas niego, a w odpowiedzi napiszę Ci daty :)

Mam nadzieję, że podane przeze mnie informacje wam się przydadzą :) Czekam na wasze komentarze!

0 komentarze:

Prześlij komentarz