Jak ważne jest oświetlenie w Twoim akwarium? Co polecam?


Myślę, że na pewno znajdzie się grono osób posiadające w swoim domu akwarium lub chcących je mieć. Jedni są początkującymi akwarystami, drudzy bardziej zaawansowani - mają akwaria jak z bajek - wprost nie da się od nich oderwać wzroku! Uważam więc, że warto poruszyć temat oświetlenia w naszym akwarium, które jest ważne nie tylko dla rybek, ale również dla roślin i całego akwarium.

Światło pełni bardzo ważną rolę w wytwarzaniu tlenu przez rośliny niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania ryb jak i innych wodnych zwierząt. U ryb światło reguluje podstawowe procesy życiowe jak np. aktywność pokarmową , a rośliny w obecności światła syntezują związki organiczne z prostych substancji nieorganicznych.

Nawet głębokość (wysokość) akwarium ma wpływ na to, jakie oświetlenie musimy zastosować. Musimy pamiętać, że im wyższe akwarium, musimy posiadać mocniejsze oświetlenie.

Na przykład:

 • zbiornik 25L powinien być oświetlony przynajmniej przez 12W światła,
 • zbiornik 54L powinien być oświetlony przynajmniej przez 27W światła,
 • zbiornik 112L powinien być oświetlony przynajmniej przez 56W światła.


DECOLIGHT LT firmy Aquael pasują do wszystkich nano akwariów. Są łatwe w instalacji i proste w obsłudze. Doskonale imituje światło dzienne w akwarium - temp. barwowa 6500 K.
 Lampka przeznaczona do akwariów słodkowodnych. Składa się z modułu energooszczędnego o podwyższonej emisji światła, trwale zintegrowanego z kablem przyłączeniowym od długości 1,5 m. W moduł DECOLIGHT LT wbudowano odblask.
Oświetlenie jest wodoszczelne - posiada standard IP68, co oznacza, że nawet w razie przypadkowego zanurzenia podczas pracy w zbiorniku nie stanowią zagrożenia dla zamieszkujących go zwierząt ani dla akwarysty .
 • łatwy i szybki montaż
 • oświetlenie w zestawie
 • doskonale imituje światło dzienne w akwarium
 • temperatura barwowa 6500 K
 • dwuletnia gwarancja!
Sklep www.Aquael.pl ma w swoim asortymencie również nowoczesne, energooszczędne oświetlenie LEDDY, które może być instalowane na trzy sposoby - adapter T5/T8, wieszak do pokrywy oraz stojak na akwarium.


"Lampy akwariowe LEDDY to przełom w akwarystycznej technice oświetleniowej. Mają postać płaskich, aluminiowych listew o długości 390, 500 i 540 mm, które są przystosowane do zbiorników o szerokości odpowiednio 40, 50 i 60 cm. LEDDY 390 jest wyposażony w dwie, zaś LEDDY 500 i 540 w trzy diody LED, po 3W każda. Nowe lampy LEDDY zużywają bardzo mało energii, przy czym charakteryzują się podwyższoną emisją światła oraz wyjątkowo długą żywotnością – do 50 tys. godzin.

Barwa światła lamp akwariowych LEDDY została dobrana w taki sposób, aby doskonale odwzorowywała i podkreślała naturalne kolory roślin i ryb. Temperatura barwowa ca 6500K. Dzięki nowemu oświetleniu LEDDY akwarium jest dobrze oświetlone, przy zużyciu minimalnej ilości energii."

Dobre oświetlenie akwarium spełnia również funkcję estetyczną. Dzięki dobrze dobranemu oświetleniu nasze akwarium wygląda efektownie, a nasi goście również nie będą szczędzić sobie pochwał.

Na stronie www.aquael.pl/produkty/akwarystyka znajdziecie inne produkty oświetleniowe jak i pozostałe wyposażenia do akwarium tj. filtry, grzałki itd. Myślę, że obsługa firmy w razie potrzeby doskonale doradzi i podpowie, jaki produkt kupić do konkretnego akwarium.

3 komentarze: Leave Your Comments

 1. Z aquael miała produkty do mojego akwarium. Niestety w zeszłym roku mocno zmieniłam wystrój wnętrza i brakło w nim miejsca na duże 200l akwarium.Teraz zastanawiam się nad skompletowaniem sobie mniejszego zbiorniczka :)

  OdpowiedzUsuń
 2. miałam kiedys akwarium ale o takiej lampie mogłam sobie pomarzyć :P
  https://gabrysiowetestowaniee.blogspot.com/2016/08/apteczka-maego-pacjenta-czyli-co.html?showComment=1472326390118#c200372059266304191

  OdpowiedzUsuń
 3. Fakt, oświetlenia nie można bagatelizować. Zresztą akwarium to delikatny ekosystem, w którym należy zadbać o harmonię wszystkich komponentów.

  OdpowiedzUsuń