Kikutek pępowinowy odpadl! : )


Mamy dziś nasze male święto :) "pępuszek" odpadł nam dziś rano ! 13 dni po porodzie, nic się nie babrało, nic się nie paskudziło, nic (mam nadzieję) mojego niunia nie bolało, wszystko ładnie się zagoiło i wygląda pięknie. : ) Teraz bez strachu, ze go urażę mogę zakładać mu pieluszkę oraz powoli klaść na brzuszku. Podobno maluszki czucia tego kikutka nie mają, ale jednak, taka ostrożność była.
Nie używaliśmy żadnego spirytusu, czy specjalnych wacików do przemywania, kupiliśmy octenisept - psikaliśmy pępuszek i przecieraliśmy wokół patyczkami do uszu dla niemowląt : ) (Koszt ok 20-25 zł za 50 ml, wiecej narazie nie potrzeba.)

A teraz napiszę kilka podręcznikowych informacji, które zapewne przydadzą się innym mamą:
Odpadnięcie kikuta pępowinowego od zawsze było ważnym wydarzeniem, które stało się czasem idealnym do świętowania. Radość była uzasadniona: brak kikuta pępowiny oznaczał mniej problemów z pielęgnacją pępka dziecka. Pozwalało również na swobodne kładzenie maluszka na brzuszku bez obawy o ranę.

Od lat nie zmienia się również coś jeszcze: młodzi rodzice często obawiają się pielęgnowania pępuszka u noworodków. Tymczasem zasady są bardzo proste. Wystarczy uświadomić sobie, że nawet poruszanie, odginanie i usuwanie wydzieliny z zakamarków nie jest dla malucha ani bolesne, ani w jakikolwiek sposób nieprzyjemne.

Czym jest kikut pępowinowy?
Kikut pępowinowy to pozostałość po pępowinie, którą dziecko było połączone z mamą.

Kiedy powinien odpaść kikut pępowiny?
Kikut pępowiny dzisiaj często odpada po kilku tygodniach, a nawet miesiącu. Położne, zwłaszcza ceniące tradycyjne metody pielęgnacji kikuta, sugerują, że wydłużone gojenie się rany jest spowodowane stosowaniem suchej pielęgnacji. Octenisept, który obecnie jest zalecany, nie wysusza rany, a jedynie ją dezynfekuje, co, według zwolenników tradycyjnego stosowania spirytusu, nie pozwala przyspieszyć procesu gojenia się pępka. Więcej na temat pielęgnacji pępka.

Idealnie jeśli kikut pępowiny odpadnie między 10 a 14 dniem życia dziecka. Na początku kikut ma kolor niebieskobiaławy, potem szary, kiedy wysycha, staje się ciemniejszy, aż w końcu wysycha w pełni i odpada.
Jak przyspieszyć gojenie się rany?
Kikut pępowinowy odpadnie szybciej, jeśli będziemy: starannie usuwać wszelką wydzielinę w jego okolicy, utrzymywać go w czystości i suchości, odchylać kikut i starannie usuwali wszelkie zanieczyszczenia (nie ma obawy, to dziecka nie boli) zakładać pieluszkę w taki sposób, by nie uciskała pępuszka,

Kiedy udać się do lekarza?
Nieprawidłowo pielęgnowany pępuszek jest doskonałym miejscem do bakterii. Dlatego jeśli zauważymy: zaczerwienienie, obrzęki, znacznie cieplejsza skóra wokół pępka, ropną wydzielinę o nieprzyjemnym zapachu, dziecko będzie dawało nam sygnał, że pielęgnacja pępka jest dla niego bolesna, należy szybko udać się do lekarza. Wszystkie te objawy mogą sugerować stan zapalny i wymagają błyskawicznej ingerencji specjalisty.

Pamiętaj! Nigdy nie odrywaj kikuta pępowinowego. Poczekaj aż sam odpadnie. Nie zakładaj na pępuszek opatrunków czy plastrów.

Artykuł skopiowany z sosrodzice.pl

9 komentarzy: Leave Your Comments

 1. Jaki Kochany Szkrab :-) <3

  http://nataliazarzycka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. kochanego masz synka *,*
  Zapraszam do mnie :D Jeśli ci się spodoba zaobserwuj,odwdzięczę się :D
  Zapraszam!
  Kanał na yt: Gabriellevlog
  Blog: gabrielle-fashion.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję :* zaobserwowałam, będzie mi miło kiedy i Ty zaobserwujesz i bedziesz nas odwiedzac :)

   Usuń
 3. Uroczy ♥
  aczkolwiek ja bym się i tak bała dotykania ;)
  http://swiat-weni.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. obserwuje, powodzenia w macierzyństwie jak i w prowadzeniu bloga kochana <3
  www.fflare.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobrze, że wszystko opisujesz, gdyż na pewno innym mamom to się przyda ;)
  Zdrówka dla Ciebie i maleństwa ;*

  http://mylittlelifex3.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję, jesli szczery komentarz to bardzo mi miło :)
   będę odwiedzać Twoj blog, jest juz w moich obserwacjach ;)

   Usuń
 6. super, pomyslowy blog! zapraszam do mnie kom: http://eathealthilyandkeepfit.blogspot.com/ !

  OdpowiedzUsuń
 7. słodki dzidziuś :* pomysłowy blog ;)

  OdpowiedzUsuń